facebook    
Saglikli ve Konforlu Giyimin Bulusma Noktasi
 
Eco Silver'dan İhtiyaçlarınıza Özel Sağlıklı Çözümler
 

SIK SORULAN SORULAR

ÇORAP: Günlük ve medikal faydaları kullanıcıya göre değişmektedir.
Günlük kullanımda ilk gözlenen farklılık gümüşlü çorabın ayakta çorap yokmuş hissi verip ayak kokularını engellemesidir.
Bundan başka termodinamik özelliği ile gümüşlü çorabın diğer çoraplara göre kışın soğuk günlerinde ayağınızı sıcak tuttuğunu hissedeceksiniz. Aynı şekilde gümüşlü çorap ayağınızı yazın serin tutacaktır.
Ayrıca gümüş metali bedeninizde oluşan statik elektriği yalıtarak gün sonunda oluşan yorgunluk hissini azaltacaktır.
Medikal kullanımda ise anti bakteriyel özelliği ile ayaklarda mantar oluşumunu önler. Diyabetik hastaların ayaklarındaki oluşmuş ve oluşabilecek yaraların enfeksiyonunu engellenmesinde etkili olur.
Ayakta oluşan ödemleri indirir. Bu özellik yine diyabetik hastalar ve seyahat esnasında oluşan ödemlerin giderilmesi için oldukça faydalıdır.
Ayağı çok terleyen kimseler, çorabı kullanmaya başladıktan itibaren ayaklardaki kuruluğu tecrübe edeceklerdir.

ÇAMAŞIR VE DIŞ GİYİM: Günlük kullanım için tercih edilen ürünlerde bakterileri ve kokuyu giderici özellk ön plana çıkmaktadır. Yazın sıcak günlerinde istenmeyen kokulardan uzak olabilmek için ürünlerimizi rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Ayrıca ürünlerimizde gümüş etkisi ile sağlanan sıcaklık ayarı özelliği vardır. Bu özellik terleme ile oluşan ıslaklığı azaltır ve termodinamik özelliği sayesinde yazın serin, kışın sıcak hissetmenizi temin eder.

Medikal anlamda ise mantar tedavisi görenler için tedavi destek ürünü olup mantar oluşumunu engellemekte ve kaşıntıları önlemektedir.

Hayır yoktur. Bu özellikleri sağlamak için gümüş ipliğin ürün içinde üretici firma Statex Almanya tarafından belirlenen oranlarda kullanılması gereklidir. Ayrıca her ürüne özelliklerin mevcut olduğunu gösteren laboratuar testleri yapılmalıdır. Tüm ürünlerimiz Statex Almanya tarafından onaylanmış ve Shieldex logosunu kullanmak üzere sertifikalanmıştır. Bundan daha önemli olan en iyi referans kullanıcıların ürünlerimizi ilk kullandıklarında hemen farkı hissetmeleridir.

Maliyeti düşürmek amacıyla içinde medikal düzey için yeterli olmayan miktarda çok az gümüş kullanılmış veya gümüş iyonlu apre uygulaması yapılmış ürünler piyasada mevcuttur. Bu ürünler antibakteriyel testinden geçse bile, belli sayıda yıkamadan sonra maalesef antibakteriyel özellik yok olmaktadır. Dolayısıyla diğer özelliklerinde mevcudiyetinden bahsedilemez. Zaten kullanıcı aldığı çorabın normal çoraplardan bir farkı olmadığını birkaç yıkamadan sonra anlayacaktır.

Gümüşün sağlığa hiçbir zararı yoktur. Tam tersine, sayısı 465 varan mikrop, bakteri, mantar vb mikroorganizmayı boğarak öldürmektedir. Tıpta bilinen en etkili enfeksiyon engelleyicilerdendir. Eski zamanlardan beri yaraları tedavi amaçlı kullanımı mevcuttur. Modern tıpta da açık yara ve yanık tedavilerinde gümüş iyonları ihtiva eden ilaçlar kullanılmaktadır. Yeni doğan bebeklerin gözlerine dezenfekte etmek amaçlı gümüş nitrat solüsyonu damlatılmaktadır. Evlerimizde gümüş çatal, kaşık, bıçak vs kullanımı ile de günlük yaşamımızda oldukça yer verdiğimiz bir metal olup ayrıca takı olarak ta çokça tercih edilmektedir. Bazı kişilerin gümüş takıya karşı alerjisi olduğu bilinse de bu alerji gümüş metalinden değil takının alaşımında kullanılan krom, nikel gibi diğer metallere karşıdır. Bu metaller gümüş takılara genellikle sağlamlık ve parlaklık vermek amacıyla katılmaktadır.

Gümüş insan sağlığına zararlı, zehirli hiçbir etkisi olmamasından dolayı ağır metal değildir.

Tıpta ağır metal tanımı atomik ağırlıklarına bakmaksızın tüm toksik metalleri içerir: "Ağır metal zehirlenmesi" aşırı miktarda demir, mangan, aluminyum, berilyum ya da arsenik gibi yarı metallarin alınmasıyla oluşur. Bu tanımlamada kararlı elementlerin en ağırı olan bizmut dışarıda tutulmaktadır çünkü toksisitesi düşüktür.

Canlı organizmaların değişen miktarlarda "ağır metallere" gereksinimleri vardır. İnsanlar demir, kobalt, bakır, mangan, molibden, ve çinkoya gerek duyar. Aşırı düzeyleri organizmaya zarar verebilir. Diğer ağır metaller cıva, plütonyum, ve kurşun gibi toksik metallerin organizmalar üzerinde bilinen yaşamsal ve yararlı etkileri yoktur ve zaman içinde vücutta birikmeleri çok ciddi hastalıklara yol açar. Normalde toksik olan bazı elementler ise, bazı organizmalar için bazı durumlarda yararlıdır. Bunların arasında vanadyum, tungsten, ve hatta kadmiyum da bulunur. Kaynak

Shieldex ipliğin üreticisi Statex Almanya firmasına, gümüşlü tekstil ürünleri için hiçbir alerji vakası bildirilmemiştir.

Bazı kişilerin gümüş takıya karşı alerjisi olduğu bilinse de bu alerji gümüş metalinden değil takının alaşımında kullanılan krom, nikel gibi diğer metallere karşıdır. Bu metaller gümüş takılara genellikle sağlamlık ve parlaklık vermek amacıyla katılmaktadır.

Hayır değildir. Nano teknoloji çeşitli iyon uygulamaları ile kimyasal olarak ürüne teknik özellikler verilmesi anlamını taşır. Özellikle tekstil uygulamalarında bu teknik özellikler yıkama ile kaybolduğundan yeterince etkili değildir. Ayrıca kullanılan iyonların yıkamadan sonra atık sular vasıtası ile denizlere ve göllere ulaşması sebebiyle denizleri ve çevreyi kirletici etkisi söz konusudur.

Eco Silver ürünlerinde Shieldex markalı gümüş iplik kullanılmaktadır. İyonlarının değil metalin kendisinin varlığı kullanım sırasında kullanan kişi tarafından hemen hissedilmekte ayrıca metal detektörü ile de tespit edilebilmektedir.

Rahatlıkla geçebilirsiniz. Havaalanlarındaki metal dedektörleri belli ağırlık ve hacimdeki metalleri algılamak üzere ayarlanmıştır. Sizin üzerinizdeki gümüş metalini tespit edebilmek çok hassas ayarlı, ürün üzerindeki elektrik akımını ölçen özel bir dedektör gerekmektedir.

Gümüşün antibakteriyel özellik sağladığı mekanizma şöyle çalışmaktadır ; gümüş metali yaydığı gümüş iyonları üzerinde mevcut elektrik yükü ile bakteri ve mikropların hücre zarlarını yırtar, bu bir nevi elektrik çarpması gibi düşünülebilir. Gümüş iyonları bu mikroorganizmaları etkileri altına alarak DNA ve RNA yapılarının solunumunu engeller ve sarmalının açılmasına sağlar. Böylece bakteri ve mikropları boğarak imha etmiş olur.

Elektrik iletkenliği nemli ortamlarda daha etkili olduğu için özellikle kış aylarında, çorabımızı giymeden önce, temiz ayağa nemlendirici sürülmesini tavsiye ediyoruz.

Koku, vücudumuzdan çıkan asidin bakteriler tarafında beslenme maddesi olarak kullanılması ve ortaya çıkan atıklar yoluyla amonyağa dönüşmesidir.

Bu oluşumun tetikleyicisi bakterilerin çoğalmasıdır. Gümüşlü ürünler antibakteriyel özelliğe sahip olmaları sebebiyle bakterilerin çoğalmasının engellerler ve dolayısı ile istenmeyen kokuları giderme özellikleri mevcuttur.

Özellikle çorap olarak kullanıldığında, gümüş tabaka mantar oluşumunu engeller. Önceden oluşmuş mantarlarda ise tıbbi tedavi sürerken tedavi destek ürünü olarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Böylece tedaviye daha kısa sürede cevap alınabilir.

Gümüşün mantar oluşumunu engellediği mekanizma şöyle çalışmaktadır ; vücudumuzdan salgılanan asidik ter sıvısı ile beslenen bakteriler, asidi amonyağa çevirip kötü koku oluşumuna sebep olurken, artıkları da mantarların ürediği doğallığı bozulmuş proteinler ortamını oluşturmaktadır. Antibakteriyel özelliği ile bakterileri imha edip çoğalmalarına engel olan gümüş, hem kötü kokuların oluşumunu önlerken hem de doğallığı bozulmuş protein ortamını engeller. Mantarların beslendiği zemini imha eder. Böylece yeni mantarlar oluşmaz ve tedavi daha kısa sürede sonuçlanır.


Gümüş ipliğin filament tipinin kullanıldığı ürünlerde gümüş örgünün ayağı sardığı kısım boyunca elektriksel şebeke, dolayısıyla manyetik bir alan oluşmaktadır. Gümüş ile temasta bulunan bölgedeki kanının akış hızı düzenlenmekte ve ödemlerin azaldığı gözlemlenmektedir.

Gümüşün termodinamik özelliği vardır. Gümüş tabaka ile vücuda temas eden bölüm ile arasında termodinamik bir bölge oluşmaktadır. Kışın soğuk havalarda gümüş vücudumuzdan yayılan ısı enerjisini vücuda geri yansıtarak, ısı kaybını engeller, böylece kışın sıcak hissetmemizi sağlar. Aynı şekilde yazın, bu kez dışarıdan gelen sıcaklığı geri yansıtarak vücudumuzu serin tutar.

12. soruda bahsedilen termodinamik özelliğinin verdiği sıcaklığı az hissettirme etkisinin yanı sıra gümüşün ısı ayarlama özelliği vardır. Gümüş metalinden sürekli olarak yayılan gümüş iyonları, vücudun bazı bölgelerinde fazla olan ısıyı, ısının az olduğu bölgelere taşıyarak ayarı sağlar, terlemeyi azaltır. (Bkz . Terleme nedir?)

Hayır gitmez. Ürünlerimizde gümüş iyonu değil gümüş metali kullanıldığı için tüm bu etkiler ürünün ömrü boyunca geçerlidir.

Ürününüzü yıkarken ağartıcı ve ağartıcı içeren deterjanlar ile yumuşatıcılar kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Klor ile temas ettiğinde gümüş kimyasal bir reaksiyona girmekte ve bulunduğu yüzeyden ayrılarak bir çökelti oluşturmaktadır. Bu sebeple ürününüz özelliklerini kaybedebilir.

Ancak evlerimizde kullanılan deterjan ve yumuşatıcılarda çoğunlukla klor bulunmamaktadır. Yinede ürününüzü yıkarken ağartıcı ve ağartıcı içeren deterjanlar kullanmamanızı tavsiye ederiz. Çamaşır makinesi ile yıkama yapıldığında yünlüler için kullanılan deterjanları tercih ediniz veya beyaz sabun ile elde yıkama yapınız.

Musluk sularında mevcut Klor ise gümüş ile reaksiyona girecek özellikte değildir.

11. soruda açıklandığı şekilde gümüşlü çorap, ayakta oluşan ödemleri gidermektedir. Bu özellik uzun süren uçak, otobüs, vs gibi seyahatlerde önemli olmaktadır.

Ayrıca gümüşlü çorap antistatik özelliği ile hava değişiminden dolayı oluşan durgun elektrik yükünü, gümüş iyonları vasıtası ile dağıtarak vücudumuzdaki yorgunluk hissini de azaltır.

Çorap kullanımında 11. soruda açıklandığı şekilde ayaklarda oluşan ödemlerde etkilidir.

Hamileler için üretilmiş özel çamaşırımızda (Bkz. Hamile Çamaşırı) ise aşağıda listelenen özelliklerin sağlanması amaçlanmıştır ;

- Hamilelik esnasında bebeğinizi cep telefonları ile tüm elektronik ve elektrikli ev aletlerinin yol açtığı elektromanyetik dalgalardan koruma,
- Bu korumanın test edilmesi için ürünümüze IEEE std 299 (2006) Standard method for measuring the effectiveness of electromagnetic shielding testi İtalyan TECHNO LAB tarafından uygulanmış ve tatmin edici sonuçlar elde edilmiştir. (Bkz. Test Sonuçları)
- Hamile çamaşırının ağ bölgesinde bulunan gümüş örgü, antibakteriyel özelliği sağlamaktadır. Bu etki özellikle hamileliğin ilk 3 ayında riskli gebeliklerdeki bakteri ve mantar oluşumlarının sebep olabileceği düşükleri engellemek açısından önem taşımaktadır.

Diyabete bağlı sinir dokusu bozulması, kontrol edilmeyen diyabet yıllar içinde sinir sistemini etkileyebilir. Buna diyabete bağlı Nöropati denir.

Nöropati, el ve ayak sinirlerinde değişiklik oluşturabilir. Bunlardan en önemlisi ayak sinirlerinde olanıdır. Ayağın dokunma, ağrı, hareket, ısı düzenleme işlevleri bozulabilir. Ağrıyı hissetmede azalma, üşüme veya yanma, uyuşma, karıncalanma, iğnelenme ve ayak ağrısı ortaya çıkabilir. Ağrı ve dokunma hissinin azalması ayak yaralanmalarındaki ağrıyı azalttığı için yaralarda enfeksiyon ortaya çıkmakta ve tedavisi güçleşmektedir.

Diyabette mantar ve bakteriler başta olmak üzere virüsler de kolaylıkla hastalık sebebi olabilir. İyileşmeyen yaralar, sivilcelenme, ciltte enfeksiyon ve apselenme bakterilerin işaretidir. El ve ayak tırnaklarında kalınlaşma ve sararma, altlarının boşalması, ayak parmaklarının aralarının beyazlaşması, çatlaması mantar enfeksiyonları ile olur.

Diyabet hastaları gümüş iplikli çorap giydiklerinde ;

1- Mantar oluşumlarından, bakteri ve enfeksiyonlardan korunmuş olurlar.
2- Ayaklarındaki his kaybı sebebiyle oluşan üşüme azalır.
3- Gümüşün manyetik alan oluşturma özelliği sayesinde ayaklardaki ödemler ve bu ödemlere bağlı oluşan ağrılar azalır.
4- Nemlendirici destekli gümüş çorap giyildiğinde ayaklardaki kuruluk giderilir.


 

Online broşürümüzü
inceleyebilirsiniz
flash - .pdf

Online mağazamızı
Ziyaret etmek için
tıklayın

Ürünlerimizle ilgili merak
ettiğiniz her şey için
tıklayın

ANASAYFA  |  HAKKIMIZDA  |  TEKNOLOJİ  |  ONLINE SATIŞ  |  SIK SORULAN SORULAR  |  BLOG  |  İLETİŞİM

BAYAN ÇAMASIR  |  ERKEK ÇAMASIR  |  HAMİLE ÇAMASIRI  |  ÇORAP  |  TİŞÖRT


Fonksiyonel Tekstil Ltd. Şti.
Perpa Ticaret Merkezi 12. Kat No: 2054 Okmeydanı - İstanbul Tel: +90 212 210 31 20
web tasarımı Yeşim Aksoy Tasarım Stüdyosu